Görsel Fabrika

Fabrika içerisinde başarı performansına yön veren tüm göstergelerdir. Günlük yönetimin bir parçası olan verileri, performans göstergelerini, levhaları, yönlendirmeleri görünür hale getirmektir. Görsel levha, pano, talimatları ile görünür olur. İş güvenliği, üretim, fabrika alanında, fabrika bahçesinde, kalite alanında görsel yönetim kullanılmaktadır. Tabela, levha, talimatlar, hat yönetiminde, panolar, dijital ekranlar hepsi görsel fabrika yönetiminin bir parçasıdır.

Görsel Fabrika Çeşitleri

Kalite panoları, metal etikletler, üsten sallanmalı levhalar, makine üzerindeki göstergeler, yer bantları, yazı tahtaları, fotolümen folyolar, yönlendirme işaretleri, ikaz levhaları, ekipmanların görsel anlatımı, İş göstergeleri, talimatlar.. vb en yalın şekilde ve en etkili biçimde görsel çalışmalar ile çalışanlarla paylaşılmasına izin veren yönetimdir.

Üretim içindeki otonom bakım panoları, tpm panoları, kaizen panoları, 5S panoları, iş güvenliği panoları, İSG ve çevre panoları, kanban panosu, heijunka panosu, hedef takip panosu, değer akış panosu, T Kart panosu.. vb panolar görsel yönetim sisteminin birleşenleridir.

Görsel Fabrika Kullanım Alanları

Görsel fabrika yönetiminde öncelikle görsel yönetim uzmanı ile fabrika yalın üretim yada kalite yöneticisinin ortak toplantısı ile ihtiyaç belirlenmelidir. İlgili levha, yönlendirme, dijital pano yada görsel yönetimde led ekran kalite göstergeleri, endüstriyel levhalar, fotolümenli levhalar vb ihtiyaçlar belirlendirten sonra ilgili malzeme seçimi yapılır. Yer bantı ise stikers, ikaz ve fotolümenli ihtiyaç varsa foreks malzeme, kalite panosu ise mıknatıs mı? yoksa pleksi kutulu mu? Malzeme seçimi yapılır, ölçü belirlenir ve ihtiyaç olan bölüm kullanımdaki detayları anlatırak tasarım yapılır. Onaydan sonra üretime geçilir ve üretim termin tarihleri belirlenirek sevkiyat, ihtiyaç varsa montaj yapılır.

Görsel Fabrika 2
Görsel Fabrika 3
Görsel Fabrika 4
Görsel Fabrika 5
Görsel Fabrika 6
Görsel Fabrika 7
Görsel Fabrika 8
Görsel Fabrika 9
Görsel Fabrika 10
Görsel Fabrika 11
Görsel Fabrika 12
Görsel Fabrika 13
Görsel Fabrika 14
Görsel Fabrika 15
Görsel Fabrika 16
Görsel Fabrika 17
Görsel Fabrika 18
Görsel Fabrika 19
Görsel Fabrika 20
Görsel Fabrika 21
Görsel Fabrika 22
Görsel Fabrika 23
Görsel Fabrika 24
Görsel Fabrika 25